Susisiekime
Klientų aptarnavimas
Dujų avarinė tarnyba

Aukštaitijoje suaktyvėjo alyvos vagystės iš transformatorių

2019 m. spalio 02 d.

Šiemet Lietuvoje per 8 mėn. 54 kartus piktavaliai iš transformatorių pavogė alyvą (2018 m. per 8 mėn.– 56 kartus). Dėl vagysčių be elektros lieka gyventojai, o įrangos remontas užtrunka ir kainuoja dešimtis tūkstančių eurų. Daugiau nei du trečdaliai šių vagysčių šiemet įvykdyta Panevėžio-Utenos regione. Ypač išryškėjo Švenčionių rajonas, kur įvykdytos 8 vagystės. Pernai Švenčionių rajone tokios vagystės nebuvo nė vienos.

Alyvos grobstymas iš transformatorinių - didelė žala ne tik gyventojams, bet ir skirstomajam tinklui. Alyva transformatoriuose atlieka aušinimo funkciją, todėl kai ji išleidžiama transformatorius perkaista ir sudega. Tokiais atvejais visuomet nutrūksta elektros energijos tiekimas ir be elektros lieka tūkstančiai gyventojų. Žala skirstymo tinklui siekia iki kelių dešimčių tūkstančių eurų. Pernai per 8 mėnesius remontai kainavo apie 50 tūkst. eurų, o šiemet - daugiau nei 22 tūkstančius. Panevėžio-Utenos regione, kur šiemet vagys alyvą per 8 mėn. pavogė 32 kartus, kai pernai 16, transformatorių remontams jau išleisti beveik 10 tūkst. eurų, kai pernai virš 7 tūkst. eurų.

Prieš kelerius metus ESO specialistai pradėjo naudoti mokslininkų sukurtą modifikuotą alyvą. Ji tinkama transformatorių aušinimui, tačiau kenksminga naudojant buityje, jei naudojama kaip kuras, pvz. šildymui, degant išsiskiria labai stiprų ir nemalonų kvapą. Jei alyvą bandoma naudoti automobilių varikliuose, skylančios alyvos medžiagos greičiau nei per parą pažeidžia variklio konstrukciją, o ilgainiui jį visiškai sugadina.

„Ne paslaptis, kad iš transformatorių pavogtą alyvą nuperka ir to paties rajono gyventojai. Raginame žmones nebūti abejingais ir nepirkti tokios, specifinei veiklai pritaikytos alyvos. Kartu primename, kad brautis į elektros pastotę – pavojinga gyvybei“, - įspėja ESO Prevencijos skyriaus vadovas Jonas Šneideraitis.

ESO ragina ir gyventojus nelikti abejingais. Pamačius aplink transformatorines besisukiojančius asmenis, be ESO ženklu pažymėtų darbo rūbų, nedelsiant informuoti policiją telefonu 112 arba skambinti nemokamu ESO telefonu 1852. Primename, kad ESO darbuotojus atskirti paprasta: jie vilki ESO ženklais pažymėtas uniformas ir visada turi darbuotojo pažymėjimą.

Gyventojų įsitraukimas labai svarbus, nes paprastai tokio pobūdžio nusikaltimus vykdo ne pavieniai asmenys. Spėjama, kad organizuota nusikaltėlių grupė pastaruoju metu siautėja Švenčionių rajone. Ėmęsi vienokių vagysčių, jie netruks imtis ir kitų.

Vagystės ilgapirščiams brangiai kainuoja: jiems tenka atlyginti turtinę žalą, o teismas, priklausomai nuo įvykio sunkumo, vagims gali skirti areštą, laisvės apribojimą arba laisvės atėmimą iki 6 metų.

Klientų aptarnavimas
Dujų avarinė tarnyba