1) Nusprendę tapti nutolusiu gaminančiu vartotoju kreipkitės į savo pasirinktą elektrinių parko vystytoją dėl elektrinės dalies nuomos ar įsigijimo.
2) Prieš pasirašant sutartį atkreipkite dėmesį, kad jūsų planuojama įsigyti arba nuomoti galia iš elektrinių parko neviršija įvado galios. Savo įvado galią galite sužinoti ESO savitarnoje. Svarbu žinoti, kad nuomotis arba pirkti galią vienam objektui galite iš vieno saulės parko.
3) Pasirašykite sutartį su elektrinių parko vystytoju dėl elektrinės dalies nuomos ar įsigijimo.
4) Elektrinių parko vystytojas per ESO savitarną pateiks informaciją mums dėl elektinės dalies priskyrimo Jūsų pasirinkam objektui.
5) ESO įvertinęs galimybes atlikti elektrinės dalies priskyrimą informaciją pateiks elektrinių parko vystytojui. Atsiradus poreikiui informacijos patikslinimui, ESO kreipsis į Jūsų pasirinkto elektrinių parko vystytoją dėl informacijos patikslinimo.
6) Skaitiklis bus įrengtas per 2 d.d. nuo Jūsų atsiskaitymo būdu pasirinkimo ir jei reikia elektros pirkimo-pardavimo sutarties (EPPS) pasirašymo. Dėl EPPS atsiskaitymo būdo pasirinkimo ir esant poreikiui EPPS pasirašymo, informaciją gausite iš savo tiekėjo el.paštu arba telefonu.
7) Informaciją apie prie Jūsų objekto priskirtą nutolusią generaciją matysite ESO savitarnoje.
Gaminantys vartotojai gali savo elektrinės generacijos galią priskirti tik kitiems savo nuosavybės teise valdomiems objektams. Taipogi, norint užtikrinti, kad elektra vartojama savo reikmėms, generacijos ir vartojimo objektuose elektros tiekimo sutartis turi būti sudaryta su tuo pačiu asmeniu.
Taipogi, jeigu generacijos objekte elektros tiekimo sutarties yra sudaryta su fiziniu asmeniu, o vartojimo – su juridiniu (ar atvirkščiai), tuomet galios priskyrimas taipogi nėra galimas, remiantis tais pačiais principais.
Nuo 2019 m. spalio 1 dienos įsigaliojo Atsinaujinančių išteklių energetikos bei Elektros energetikos įstatymo pokyčiai, leidžiantys 1) gaminančių vartotojų generacijos pajėgumams būti geografiškai nutolusiems nuo vartojimo taško, ir 2) vieną elektrinę pasidalinti gaminančių vartotojų grupei.
Pirmoji sąlyga leidžia gaminančiam vartotojui elektrą gaminti viename, o ją vartoti kitame objekte, nepriklausomai nuo jų tarpusavio atstumo. Šiame modelyje elektrinė ar jos dalis yra laikoma nutolusia elektrine, o objektas, kuriame yra vartojama elektros energija – vartojimo objektu. Toks vartojimo objektas, kuriam yra priskiriama nutolusios elektrinės generavimo galia, tampa nutolusiu gaminančiu vartotoju, ir jam yra taikomos tos pačios sąlygos ir galimybės, kaip įprastam gaminančiam vartotojui, kuris gamina ir vartoja tame pačiame objekte.
Antroji sąlyga leidžia nutolusią elektrinę išsidalinti gaminančių vartotojų grupei. Tai reiškia, kad viena elektrinė gali būti virtualiai sudalinta į keletą dalių, ir priskirta keliems to paties kliento vartojimo objektams, ar net keliems skirtingiems klientams. Elektrinę padalinus į kelias dalis ir jas priskyrus prie skirtingų vartojimo objektų, kiekvienam vartojimo objektui tenkanti elektrinės pagaminta elektros energijos dalis yra proporcinga tam vartojimo objektui priskirtos elektrinės dalies galiai.
Nutolusios elektrinės terminas visuomet vartojamas sąsajos su vartojimo objektu metu. Tai – iš atsinaujinančių išteklių elektros energiją generuojantis įrenginys, kuris jau yra prijungtas prie skirstymo tinklų. Nutolusia elektrine gali būti tiek elektrinė su atskiru elektros įvadu, tiek per jau esamo vartojimo objekto įvadą prijungta gaminančio vartotojo elektrinė.
Naujos elektrinės su nauju elektros įvadu privalo būti prijungtos pagal gamintojo prijungimo procesą. Daugiau informacijos apie elektros gamintojo prijungimą rasite čia: https://www.eso.lt/lt/verslui/elektra_99/elektros-gamintojams/elektros-prijungimas-gamintojams/ketinate-elektra-parduoti-rinkos-salygomis.html
Daugiau informacijos kaip tapti gaminančiu vartotoju su dvikrypte apskaita rasite čia: https://www.eso.lt/lt/namams/elektra/paslaugos_1723/gaminantis-klientas.html
Nutolusios elektrinės galia gali būti priskiriama kitiems asmenims tik tuomet, kai yra gaunamas Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) leidimas gaminti, o šis yra išduodamas tik anksčiau neeksploatuotoms elektrinėms. Daugiau informacijos apie leidimus rasite čia: http://vei.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/leidimu-verstis-veikla-elektros-energetikos-sektoriuje-isdavimas-1/leidimu-verstis-veikla-elektros-energetikos-sektoriuje-isdavimas
Nutolusio gaminančio vartotojo elektros apskaita yra sujungiama iš dviejų atskirų skaitiklių:
Vartojimo objekto elektros skaitiklis apskaito iš tinklo suvartotos elektros energijos kiekį;
Nutolusios elektrinės objekte esančio elektros skaitiklio rodmenys yra naudojami suskaičiuoti prie elektrinės priskirtam vartojimo objektui tenkančią pagamintos ir į tinklą pateikto energijos kiekio dalį. Konkrečiam vartojimo objektui priskiriama į tinklą pateikto elektros energijos kiekio dalis suskaičiuojama proporcingai tam vartojimo priskirtai elektrinės galiai (pavyzdys žemiau).
Kiekvieną mėnesį automatiškai nuotoliniu būdu nuskaičius abiejų skaitiklių rodmenis yra suskaičiuojama:
Jeigu ankstesniais mėnesiais buvote sukaupęs į tinklą pateiktą bet nesuvartoto elektros energijos kiekio, tai pirmiausia naudojamas anksčiau sukauptas kiekis. Jei jo neužtenka, tuomet už likutį turėsite atsiskaityti pagal vienos laiko zonos tarifus. |
Elektrinę prijungus prie tinklų, jos galia gali būti išdalinama ir priskiriama keletui skirtingų vartojimo objektų. Elektrinė gali būti prijungiama atskiru įvadu kaip gamintojas, arba prie jau esančio vartojimo įvado, paprastą elektros vartotoją padarant gaminančiu vartotoju su dvikrypte elektros apskaita. Susieti nutolusią elektrinę su vartojimo objektu galima ESO savitarnoje skyriuje „Nutolusios elektrinės“ arba gyvai užpildant prašymą klientų aptarnavimo centruose. Savitarnoje taipogi galėsite stebėti elektrinių priskyrimo būseną, priskirtus naudotojus bei vartojimo objektus.
Nutolusią elektrinę išdalinti dalimis ir priskirti prie vartojimo objektų galima ESO savitarnos skyriuje „Nutolusios elektrinės“ arba pateikus prašymą gyvai klientų aptarnavimo centruose. Abiem atvejais elektrinės savininko bus prašoma pateikti šią informaciją:
Prašymo formose galima pateikti informaciją naujo vartojimo objekto priskyrimui, priskirtos galios korekcijoms ar sąsajos nutraukimui.
Priskiriant vartojimo objektą svarbu įsitikinti, kad būtų tenkinami šie reikalavimai:
Atkreipiame dėmesį, jog klientui per greičiau nei metus atsisakius būti gaminančiu vartotoju ir tapus įprastu elektros vartotoju, skirstomųjų tinklų operatorius gali pareikalauti kompensuoti skaitiklio automatizavimo išlaida, kurių dydis priklausys nuo įrengto skaitiklio tipo.
Remiantis Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo 201 straipsniu, prie vartojimo taško priskiriama elektrinės galia negali viršyti leistinosios įvado galios, kurią galite sužinoti savo ESO savitarnos paskyroje, prie objekto informacijos. Taipogi, kadangi galia gali būti priskiriama tik gaminantiems vartotojams, remiantis Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo 201 straipsniu, priskiriama galia negali viršyti 500 kW.
Vartojimo objektui priskirta galia įsigalios nuo vartojimo objekto skaitiklio pakeitimo datos.
Jeigu gaminantis vartotojas (ar nutolęs gaminantis vartotojas) mėnesio pabaigoje neturi nei generacijos galios, nei sukaupto elektros energijos kiekio, tuomet toks klientas paverčiamas įprastu elektros vartotoju.
Taip. Įprasti gaminantys vartotojai, su realia generacija savo objekte, gali kitam savo objektui priskirti bet kokią savo elektrinės dalį. Jeigu kitiems savo objektams išdalinama visa elektrinės galia, ir objekte su realia generacija ir dvikrypte elektros apskaita nebelieka virtualiai priskirtos elektrinės galios, tuomet šis objektas bet kokiu atveju ir toliau bus laikomas gaminančiu vartotoju.
Tokiu atveju objekte su, pavyzdžiui, saulės elektrine už generacijos metu suvartotą elektros energiją nereiktų nieko mokėti; visas į tinklus patiektas elektros kiekis būtų priskirtas kitiems objektams, o trūkstama elektros energija galėtų būti perkama tik vienos laiko zonos tarifų planu.
Mažiausia generacijos galia, kurią galima priskirti vartojimo objektui, yra 1 W, arba 0,001 kW.
Galios priskyrimui keitimo dažnumas nėra apribotas, bet prieš teikiant naują prašymą reiktų įsitikinti, kad anksčiau pateikti galios priskyrimo pakeitimai buvo įgyvendinti. Nuo prašymo pateikimo šia pakeitimai yra apdorojami per 2-5 darbo dienas.
Naujausią galios priskyrimo statusą galite matyti ESO savitarnos dalyje „Nutolusios elektrinės“, arba, jeigu esate visuomeninio elektros tiekimo klientas, elektros energijos pirkimo-pardavimo sutarties priede „Objektų sąrašas“.
Objektas gali turėti tik vieną generacijos šaltinį, remiantis Elektros energijos gamintojų ir vartotojų elektros įrenginių prijungimo prie elektros tinklų tvarkos aprašo 644 punktu. Tai reiškia, kad net ir tais atvejais, kai visa gaminančio vartotojo elektrinės galia yra priskirta kitiems objektams, jam antras generacijos šaltinis negali būti priskiriamas. Tuo pačiu, jeigu nutolusiam gaminančiam vartotojui jau yra priskirta generacijos galia iš vieno šaltinio, papildoma galia iš kitos elektrinės negali būti priskirta.