Elektromobilių įkrovimas

Prognozuojama, kad iki 2030 m. Lietuvos keliuose bus 230 000 elektromobilių. Tikėtina, kad jų tarpe bus (arba jau yra) ir jūsų įmonės ar jūsų darbuotojų elektromobiliai. Neišvengiamai darbo vietose rasis vis daugiau įkrovimo prieigų.

Žemiau pateikiame aktualią informaciją, planuojantiems įsirengti įkrovimo prieigas prie biurų.

Įkrovimo stotelių prijungimo būdai

Galimi 2 įkrovimo stotelių prijungimo prie elektros tinklų būdai:

  1. prie įmonės pastato vidaus elektros tinklo,
  2. atskiras įkrovimo įvadas (tiesiogiai prie ESO tinklo);

Pirmuoju atveju įkrovimo stotelės prijungiamos prie pastato esamo elektros tinklo, išnaudojant jau esamą pastato elektros įvado galią.

Įprastai skaičiuojant pastato bendrą elektros įrenginių galios poreikį, įvertinamas galios poreikis piko metu. Kadangi maksimalus galios vartojimas įprastai trunka trumpai (žr.1 pav.), didžioji dalis galios neišnaudojama (žr. 1 pav. žalia spalva). Lietuvoje statistiškai verslo klientų vidutinis galios išnaudojimas siekia ~11%.

Šią neišnaudojamą galią galima puikiai panaudoti įkrovimo stotelėms, nes jos gali veikti kintančios galios režimu (kai kitų pastate esančių elektros įrenginių galios poreikis išauga, stotelės susimažintų krovimo galią ir vėl pasididintų, jei galios poreikis pastate sumažėtų).

Šiuo atveju efektyviau išnaudosite jau turimą galią, sutaupysite laiko, pinigų, nes nereikės papildomai mokėti už naujo elektros įvado įrengimą ir kas mėnesį mokėti galios mokesčio ESO.

1 pav. Tipinis pastato galios išnaudojimas 

Antruoju atveju įkrovimo stotelės prijungiamos tiesiai prie ESO tinklo ir turi dedikuotą elektros įvadą su atskira ESO apskaita.

Šiuo atveju turėsite kreiptis į ESO ir užsisakyti naują elektros įvado įrengimą (tai užims papildomą laiką, reikės apmokėti už prijungimą ir toliau kas mėnesį mokėti galios mokestį ESO.

Jei įkrovimo stoteles planuojate prijungti prie biuro esamo elektros įvado (nedidindami galios), jums kreiptis į ESO nereikia.

Jei visgi planuojate įkrovimo stoteles prijungti tiesiai prie ESO tinklo:

1 žingsnis: pateikite paraišką ESO savitarnoje

Pasirinkite paraišką „Įsivesti elektrą elektromobilių įkrovimo stotelei“

Pildydami paraišką, komentarų lauke prašome pateikti  kuo išsamesnę informaciją apie objektą tam, kad mūsų komanda pasiūlytų jums geriausius techninius sprendimus.

Atkreipiame dėmesį, kad prijungimo kaina labiausiai priklauso nuo:

  • Elektros galios poreikio, todėl svarbu atsakingai įvertinti prašomos galios kiekį;
  • Apskaitos spintos įrengimo vietos

Mūsų rekomendacija jums: jei skaitiklį galima įrengti ant jau esančio elektros stulpo – tai dažnai nereikalauja projekto rengimo ir kainuoja mažiau; jei netoli Jūsų sklypo jau yra skaitiklių spinta ir joje yra laisvos vietos – toks prijungimas taip pat yra paprastesnis. Kviečiame atsižvelgti į šiuos aspektus sklypo plane žymint norimą apskaitos spintos vietą.

2 žingsnis: gaukite prijungimo sąlygas

Kai gausime paraišką, Jums atsiųsime išankstinio mokėjimo sąskaitą už prijungimo sąlygų parengimą – 41,89 Eur su PVM. Gavę mokėjimą paraišką patikrinsime (užtrunkame iki 3 k. d.), kai ji bus patvirtinta, prijungimo sąlygas parengsime per 5 k. d.

3 žingsnis: parenkite projektą

Jūs arba Jūsų pasirinktas projektuotojas turės pagal išduotas prijungimo sąlygas parengti projektą (brėžinius ir planus DWG formatu), jį susiderinti su atsakingomis institucijomis. Dažniausiai prijungimo projektai derinami su savivaldybe, kaimynais, per kurių žemę tiesiamas elektros tinklas, Nacionaline Žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos, Telia, Jūsų gyvenvietės vandens tiekėju, šilumos tinklais, Kultūros paveldo departamentu bei kelių direkcija. Parengto projekto skaitmeninę versiją (brėžinius ir planą DWG formatu bei kitus dokumentus PDF formatu) prašome patalpinti čia.

SVARBU: parengtas projektas galioja 12 mėnesių nuo projekto suderinimo datos. Per šį laikotarpį galėsite sudaryti Prijungimo paslaugos sutartį. Nespėjus to padaryti, reikės atnaujinti projektą pagal naujai išsiimtas prijungimo sąlygas.

4 žingsnis: patvirtinkite prijungimo sutartį

Kai pateiksite suderintą projektą, paskaičiuosime prijungimo įmoką ir parengsime prijungimo paslaugos sutartį.

Atkreipiame dėmesį, jei gavus Prijungimo paslaugos sutartį, nurodytos prijungimo sąlygos jūsų netenkina (pvz. norima galia), paslaugos sutarties nutraukti nereikia. Norint gauti kitą pasiūlymą, jums reikės ESO savitarnoje teikti naują paraišką ir sumokėti 41,89 Eur su PVM už naujų prijungimo sąlygų parengimą

SVARBU: kadangi įkrovimo stotelės yra kilnojamas objektas, joms taikomos laikino elektros įvado įrengimo sąlygos: klientas apmoka 100% ESO patiriamų prijungimo kaštų, prijungimo sutartis galioja 12 metų su galimybe pratęsti.

5 žingsnis: įsirenkite elektros tinklą

Kol vykdome objekto prijungimo prie skirstomųjų tinklų darbus, prašome pradėti rūpintis elektros tinklo savo objekte įrengimu.

Kai tik įsirengsite savo objekte elektros tinklą, prašysime pateikti Rangovo aktą, kuris patvirtina jūsų vidaus elektros įrenginių ir tinklo techninė būklę ir saugumą. Rangovo aktas yra išduodamas po atliktos varžų matavimo paslaugos. Šią paslaugą gali atlikti bet kuris jūsų pasirinktas atestuotas elektrikas. Rangovo akto užsakymas ir parengimas nėra įtraukti į elektros įvedimo kainą, todėl prašysime jūsų pasirūpinti šiuo dokumentu patiems. Rangovo aktą prašome pateikti čia.

6 žingsnis: įrengsime skirstomąjį elektros tinklą

Prijungimo darbus pradėsime vykdyti jums pateikus suderintą projektą ir sumokėjus Prijungimo paslaugos sutartyje nurodytą įmoką.

Įvedus elektrą, parengsime Jūsų objekto nuosavybės ribų aktą. Dokumentą matysite prisijungę savitarnoje prie objekto informacijos ir paraiškos stebėsenoje. Nuosavybės ribų akte nurodysime Jūsų objekto techninę informaciją: leistiną galią, fazių skaičių ir nuosavybės tarp ESO ir Jūsų tinklų ribą iki kurios gedimo atveju ESO tvarko tinklą.

7 žingsnis: pasirinkite elektros energijos tiekėją

Pasirinkti elektros energijos tiekėją bei sudaryti su juo elektros tiekimo sutartį. Nepasirinkus tiekėjo, elektros energijos tiekimą jums užtikrins garantinis tiekėjas ESO.

8 žingsnis: pastatysime elektros skaitiklį

Jūsų rangovui pateikus Rangovo aktą ir įsigaliojus sutarčiai su pasirinktu tiekėju, per 2 - 4 d. d. paraiškoje nurodytais kontaktais su Jumis susisieks ESO inžinierius susiderinti patogaus darbų atlikimo laiko ir atvyks pastatyti elektros skaitiklį.

Parama

Siekdama sudaryti sąlygas gyventojams įkrauti elektromobilius darbovietėse, Lietuvos energetikos agentūra teikia paramą juridiniams asmenims, įsirengiantiems privačias įkrovimo prieigas darbovietėse (įmonėse, įstaigose, organizacijose ir t. t.).

Juridinių asmenų finansavimo sąlygos:

  • Finansuojamos tik privačios įkrovimo prieigos,
  • Tinkamos įkrovimo prieigos įsigijimo ir įrengimo išlaidos nuo 2023-04-01,
  • Įkrovimo stotelė gali turėti kelias prieigas iki 44 kW suminės galios,
  • Privalomas dinaminio galios valdymo funkcionalumas,
  • Paramos dydis ~600/1000 Eur (iki 30% nuo fiksuoto įkainio);

Šaltinis: Lietuvos energetikos agentūra (daugiau)

Būtinieji

Slapukai naudojami Svetainės funkcionavimui užtikrinti.

Statistiniai

Slapukai naudojami rinkti anoniminę statistinę informaciją apie tai kaip naudotojai naudojasi Svetaine.

Rinkodaros

Slapukai naudojami rinkti informaciją apie tai, kaip naudotojai naudojasi Svetaine ir užtikrinti atskiram naudotojui pritaikytus ir jį dominančius skelbimus.

Funkciniai

Slapukai naudojami siekiant įsiminti naudotojų pasirinkimus ir nustatymus (pvz., kalbos ar laiko zonos).