Susisiekime

Energetikų trūkumas palietė gyventojus – nepakanka pajėgumų naujiems elektros vartotojams prijungti

2022 m. spalio 19 d.

Energetikos specialistų trūkumą Lietuvoje pradėjo jausti ir šalies gyventojai. Sparčiai augant darbų apimtims prijungiant gaminančius bei naujus elektros vartotojus, bendrovės „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) rangovai susiduria su darbuotojų bei medžiagų trūkumu, o dėl to vėluoja prijungimo darbai.

Kaip teigia ESO valdybos narys, tinklų vystymo tarnybos direktorius Ovidijus Martinonis, kiekvieną mėnesį sulaukiama apie 12 tūkst. paraiškų prijungti naujus vartotojus, pasididinti galią, sustiprinti tinklą ar prijungti gaminančius vartotojus prie skirstomojo tinklo, t. y. 71 proc. daugiau nei analogiškų paraiškų 2021 metais. ESO drauge su rangovais laiku arba anksčiau termino prijungia 96 proc. klientų, tačiau dėl darbuotojų trūkumo 4 proc. prašymų įgyvendina per ilgesnį nei planuotą laiką. Tokia situacija atskleidžia opias problemas – ESO rangovams trūksta darbuotojų, specifiškai galinčių dirbti prijungiant gyventojus prie skirstomojo tinklo.

Be to, dėl Rusijos karo prieš Ukrainą sutrūkinėjus tiekimo grandinėms, trūksta pagrindinių skirstomojo tinklo komponentų (galios transformatorių, modulinių transformatorinių, elektros kabelių). Nepaisant rangovų stygiaus ir medžiagų grandinės tiekimo sutrikimo, iš viso nuo šių metų pradžios ESO prijungė 45 tūkst. klientų (įskaitant galios didinimą, gaminančių vartotojų prijungimą), t.y. 21 proc. daugiau klientų nei tuo pačiu laikotarpiu 2021 metais.

„Darbuotojų trūkumą jaučiame ne tik mes, bet ir mūsų rangovai, kurie neturėdami galinčių dirbti žmonių, negali dalyvauti ESO skelbiamuose konkursuose. Šis trūkumas paliečia kiekvieną iš mūsų – dėl jo gaminančiais vartotojais apsisprendę tapti gyventojai, o taip pat ir nauji vartotojai yra priversti laukti, o tai, visiškai suprantama, kad kelia nepasitenkinimą. Didžiausią iššūkį jaučiame Vilniaus rajone, kur sparčiai plečiasi gyvenamieji kvartalai, o darbuotojų ypač trūksta. Medžiagų tiekimo grandinės sutrikimą jaučiame ne tik mes, bet taip pat ir mūsų kaimyninių šalių – Latvijos, Estijos skirstymo operatoriai susiduria su ta pačia problema“, – sako O. Martinonis.

Situacijai antrina ir Lietuvos elektros energetikos asociacija (LEEA) – vienijanti 37 rangovines ir medžiagų tiekimo įmones (viso apie 5 tūkst. darbuotojų), teigianti, kad šiuo metu rinkoje išaugęs energetikų poreikis, nes prie tinklų jungiamos naujos didelės vėjo ir saulės elektrinės, yra daug kitų privačių užsakymų, todėl resursų ESO darbams nebepakanka.

„LEEA kartu su savo įmonėmis bendradarbiauja su įdarbinimo agentūromis ir šiuo metu ieško specialistų trečiosiose šalyse, pirmiausia Kazachstane. Atvykstantiems mokama tokia pat alga kaip ir vietiniams darbuotojams. LEEA įmonės supranta, kad darbų rinkoje tik daugės, nes Proveržio paketas pirmiausia yra nukreiptas į atsinaujinančios energetikos projektus ir jų prijungimą prie Lietuvos elektros tinklo“, – sako LEAA prezidentas Kęstutis Jauniškis.

Anot jo, darbuotojų trūkumą bandoma spręsti ir pritraukiant studentus į energetikos specialybę, tačiau tai ilgai trunkantis procesas.

Siekdami spręsti susidariusią problemą „Ignitis grupė“, Energetikos ministerija ir EPSO-G susivienijo ir įsteigė programą #EnergySmartSTART, kuri siekia didinti energetikos sektoriaus populiarumą, skatinti žmones rinktis studijuoti elektros ir energijos inžinerijos studijų programas, domėtis energetiko specialybe. Energetikai skyrė reikšmingą finansinę paramą aukštosioms mokykloms, kurios ruošia būsimus energetikus, kurią pastarosios paskirstė studentų stipendijoms.

Programa ilgalaikė, jos rezultatus galima bus apibendrinti po kelerių metų, o kol kas lieka laukti darbuotojų ir iš kitų šalių, nes įsibėgėjusios strateginės permainos ir žaliosios energijos bumas reikalauja imtis veiksmų čia ir dabar. Daugiau apie programą svetainėje energysmartstart.lt.