Elektros prietaisų priežiūra ir gedimai

Elektros tinklo nuosavybės riba tarp ESO ir vartotojo (gamintojo) elektros įrenginių nurodoma elektros tinklų nuosavybės ribų akte ir (ar) sudarytoje prijungimo paslaugos sutartyje. Dokumentus galite rasti prisijungus prie ESO savitarnos svetainės.

ESO aptarnauja tinklus ir įrenginius, esančius iki nuosavybės ribos vietos, o Jums nuosavybės teise priklausančiais elektros tinklais, namų elektros instaliacija (laidais, kabeliais, prietaisų įjungimo lizdais, apšvietimo sistema) ir naudojamais elektros prietaisais pasirūpinti turite patys. Jeigu pastebėjote, kad vidiniame tinkle įvyko gedimas, turite jį pašalinti. Tai galite padaryti pasirinkę elektriką ar elektriko paslaugas siūlančią įmonę, turinčius Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos išduotą atestatą.

Teisę elektros skaitiklius tikrinti ir prižiūrėti turi ESO.

Elektros skaitiklio priežiūra nemokama. Kad galėtume tai daryti, jūs turite suteikti galimybę ESO darbuotojams laisvai prieiti prie jūsų objekte įrengto ESO elektros skaitiklio.

Pastebėję elektros skaitiklio gedimą, registruokite sutrikimą internetu arba nemokamu tel. 1852

Elektros kokybės sutrikimų patikrinimas

Elektros kokybės sutrikimus dažniausiai lemia įtampos svyravimai. Įtampos svyravimus geriausiai parodo elektros lemputės – jos mirksi, ima blausiau šviesti. Įprastinė įtampa siekia 230 V, o jos leistinas nukrypimas – ± 10%. proc.

  • Staigų įtampos kritimą gali sukelti vienu metu prie tinklo prijungtas didelis kiekis galingų prietaisų, pavyzdžiui, žiemą, kai daugelis ima naudoti elektrinius šildytuvus. Panaši situacija gali nutikti ir namuose, kai vienu metu įjungiate kelis buitinius prietaisus – šildytuvą, skalbimo mašiną, indaplovę, virdulį. 
  • Pavojingesni yra įtampos šuoliai, kai įtampa staigiai padidėja. Tokia įtampa gali sugadinti daugumą buitinių prietaisų. Staigius įtampos šuolius gali sukelti elektros tinklo perkrovimas, tinklo avarijos ar senas, susidėvėjęs namų elektros tinklas. 
  • Jei miestuose tokių įtampos svyravimų būna itin retai, tai kaimo gyvenvietėse, kur elektros tinklai gali būti seni, tokių sutrikimų tikimybė didesnė. Įtampos šuolių keliamo pavojaus galima išvengti naudojant specialius įtampą stabilizuojančius prietaisus ir tinkamai prižiūrint jūsų namuose esančio tinklo būklę.

Elektros darbai, kuriuos reikia patikėti specialistui

Kokių darbų nederėtų atlikti patiems?

Net silpna elektros srovė žmogui gali būti mirtina, nes mūsų kūnas – puikus laidininkas. Todėl būtina griežtai laikytis saugumo taisyklių!

  • Visus elektros instaliacijos darbus turi atlikti tik specializuotos įmonės arba profesionalai, turintys leidimą šiems darbams ir gerai išmanantys elektrosaugos reikalavimus. Nepamirškite – svarbu ne tik saugiai atlikti darbus, bet ir užtikrinti, kad įrengtas tinklas būtų saugus ir ateityje;
  • Nederėtų patiems taisyti elektros prietaisų, tiesti elektros kabelių ar laidų. Net jei esate tokius darbus atlikę anksčiau, nelaimė gali nutikti dėl netyčinės klaidos;
  • Prisiminkite, kad nutrūkus laidui ar pažeidus laido izoliaciją, pažeistos vietos negalima tik apvynioti izoliacine juostele. Pavojų gali kelti ant atviro laido patekusios dulkės ar vanduo. Nutrūkusius laidus taisyti turi tik profesionalūs elektrikai;
  • Kreiptis pagalbos į specialistą rekomenduojame ir tuomet, kai reikia prijungti elektros prietaisus (elektrines virykles, indaploves, skalbykles, vandens šildytuvus ir pan.)

Ką galite atlikti patys?

Kai kuriuos paprastus darbus galite atlikti ir patys – pakeisti elektros lemputę, fluorescencinį šviestuvą, elektros kabelį ar įsukamą saugiklį.

Nepamirškite, kad net ir atliekant paprastus elektros darbus, būtina išjungti elektros srovę!