Slapukai naudojami Svetainės funkcionavimui užtikrinti.
Saugaus elgesio rekomendacijos
Nutrūkęs laidas – saugaus elgesio taisyklės
Pastebėję nutrūkusį elektros laidą, jokiu būdu jo nelieskite. Prie nutrūkusio laido negalima prieiti arčiau nei 8 metrai. Nemėginkite patys laido nustumti pagaliu ar kokiu nors kitu daiktu. Kuo greičiau apie tai informuokite ESO nemokamu telefonu 1852.
Taip pat būtina žinoti:
- Negalima artintis prie atramų ar medžių, užvirtusių ant elektros linijų – jie taip pat gali būti pavojingi gyvybei.
- Iš automobilio, ant kurio nukrito nutrūkęs elektros laidas, reikia iššokti abiem kojomis – taip nesukursite grandinės ir nepatirsite elektros smūgio.
- Jei laidas nukrenta netoliese ant šlapios žolės, reikia šokinėti arba eiti labai mažais žingsneliai, laikant koją prie kojos, kad nebūtų sukurta elektros grandinė.
- Jei pastebite apgadintus, kibirkščiuojančius elektros įrenginius, ant grindinio ar automobilių nukritusius laidus – taip pat kuo skubiau praneškite ESO.
- Jei nuo elektros nukentėjo žmogus, kuo greičiau iškvieskite greitąją pagalbą telefonu 112.
Pastebėję, kad medžiai yra pavojingai pasvirę ir gali užgriūti ant elektros linijų – nedelsiant apie tai praneškite ESO nemokamu telefonu 1852
Nepamirškite – jūs esate atsakingas už jūsų valdose augančių medžių priežiūrą
Labai dažna elektros avarijų priežastis – šalia elektros linijų augantys neprižiūrėti medžiai. Pučiant stipriam vėjui, siaučiant audrai, medžiai ir jų šakos gali nutraukti laidus ar nuversti atramas. Primename, kad jūs esate atsakingi už jums priklausančioje žemėje šalia elektros linijų augančių medžių ir kitus želdinių priežiūrą.
Jei didelės liūties ar potvynio metu ima staigiai kilti vandens lygis, patariame kuo skubiau sustabdyti elektros energijos tiekimą išjungiant įvadinį (automatinį) jungiklį.
Potvynio metu elektros tiekimą išoriniame tinkle saugiai išjungti gali tik ESO specialistai.
Kokie pavojai gali kilti audros, liūties ar potvynio metu?
- Kai nuverčiamos elektros oro linijų atramos (stulpai)
- Kai nutraukiami elektros linijų laidai
- Kai vanduo apsemia transformatorines, transformatorių pastotes ir kitus skirstomojo tinklo įrenginius.
Visais šiais atvejais būtina kuo skubiau apie avariją pranešti ESO nemokamu telefonu 1852
Saugaus elgesio rekomendacijos
- Pastebėję nutrūkusį elektros oro linijos laidą, jokiu būdu jo nelieskite ir neikite arčiau nei 8 metrai;
- Pasirūpinkite, kad prie nutrūkusio laido nesiartintų žmonės ir gyvuliai;
- Nelieskite ant laidų užvirtusių medžių ar oro linijų atramų, nes jie gali kelti pavojų jūsų gyvybei;
- Iš automobilio, ant kurio nukrito nutrūkęs elektros laidas, reikia iššokti abiem kojomis – taip nesukursite grandinės ir nepatirsite elektros smūgio;
- Jei laidas nukrenta netoliese ant šlapios žolės, reikia šokinėti arba eiti labai mažais žingsneliai, laikant koją prie kojos, kad nebūtų sukurta elektros grandinė;
- Nesiartinkite prie elektros įrenginių, jei jie yra apgadinti ir kibirkščiuoja.
Elektros tinklų apsaugos taisyklės nustato, kad Elektros tinklų apsaugos zonose be raštiško tuos elektros tinklus eksploatuojančių įmonių sutikimo draudžiama važiuoti mašinomis ir mechanizmais, kurių bendras aukštis su kroviniu arba be krovinio nuo kelio paviršiaus daugiau kaip 4,5 metro, elektros oro ir oro kabelių linijų apsaugos zonose.
Atstumas nuo mechanizmų, krovinių griebtuvų ir krovinių iki ESO eksploatuojamų 10-35 kV įtampos elektros oro linijų įtampą turinčių dalių turi būti ne mažesnis kaip 1 metras, o iki 0,4 kV įtampos elektros oro linijų įtampą turinčių dalių - ne mažesnis kaip 0,5 metro.Važiuojant didžiagabarite transporto priemone pastebėjus, kad neišlaikomas saugus atstumas iki įtampą turinčių elektros oro linijų, transporto priemonė turi būti nedelsiant sustabdoma ir informuojama ESO tel. +370 660 01852.
Primename, kad didžiagabaričių transporto priemonių važiavimo sąlygos nurodomos tik ESO eksploatuojamų ir nuosavybės teise priklausančių 0,4 – 35 kV įtampos elektros oro linijų apsaugos zonose. Vežant didžiagabaričius krovinius, kurių aukštis mažesnis ar lygus 5 m valstybinės reikšmės keliais važiavimo sąlygų su ESO derinti nereikia, kadangi visais atvejais išlaikomas saugus atstumas iki elektros oro linijų laidų.
Didžiagabaričių transporto priemonių važiavimo maršrutas taip pat turi būti suderintas ir su kitomis elektros oro linijas eksploatuojančiomis bendrovėmis ar institucijomis (pvz. Litgrid AB, apšvietimo tinklus eksploatuojančiomis įmonėmis, savivaldybėmis ir t. t.).
Jei sąlygose nurodyta, kad reikia atjungti elektros oro linijas, ne vėliau kaip prieš 15 kalendorinių dienų prieš važiavimą būtina pranešti ESO el. paštu didziagabarites@eso.lt, nurodant konkrečias transporto priemonės važiavimo datas ir laikus. Neinformavus ESO ar informavus vėliau kaip prieš 15 kalendorinių dienų iki važiavimo pradžios, elektros oro linijos neatjungiamos ir važiavimas turi būti planuojamas vėlesniam laikotarpiui.
Už elektros oro linijų atjungimą ir / ar laidų nuėmimą po didžiagabaritės transporto priemonės važiavimo apmoka vežėjas, pagal ESO darbuotojų ir / ar rangovų atliktus darbus susijusius su elektros oro linijų atjungimu, laidų nuėmimu dėl didžiagabaritės transporto priemonės važiavimo.
Prieš registruojant prašymą maršrutas turi būti suderintas su Valstybine kelių transporto inspekcija. Norint gauti didžiagabaritės transporto priemonės važiavimo sąlygas ESO eksploatuojamų elektros oro linijų apsaugos zonose reikia registruoti prašymą: