Kurdami mažmeninę Europos energetikos rinką, elektros operatoriai sieks vieningo duomenų mainų standarto

2019 m. gruodžio 04 d.
Kurdami mažmeninę Europos energetikos rinką, elektros operatoriai sieks vieningo duomenų mainų...

Ispanijos, Prancūzijos, Danijos, Suomijos, Lietuvos, Nyderlandų ir Estijos elektrosoperatoriai, Taline pasirašė ketinimų protokolą, kuriame numatyta galimybė ateityje sukurti vieningą duomenų apie elektros vartojimą mainų standartą. Analizuojant europiečių elektros vartojimo įpročius ir saugiai keičiantis duomenimis tarp operatorių, energetikos bendrovės, be jokių kliūčių, galėtų vykdyti veiklą bet kurioje kitoje Europos valstybėje. 

Energetikos ir klimato kaitos mažinimo srityse Europa yra iškėlusi ambicingus tikslus. Svarbiausias tarpinis žingsnis, kuris leistų juos pasiekti - mažmeninės elektros energijos rinkos integracija. Šiandien pagrindinė mažmeninio elektros energijos pardavimo bei efektyvaus ir lankstaus energijos vartojimo sprendimų sklaidos visoje Europoje kliūtis - didelė mažmeninės elektros energijos ir paslaugų rinkos fragmentacija. Ji radosi dėl skirtingo šalyse esančio reglamentavimo ir prieigos prie energijos naudojimo duomenų nebuvimo. Siekiant pokyčių, Švarios energijos pakete yra numatyta, kad turi būti sukurtas prieigos prie suvartojimo duomenų metodas, suderinamumas tarp operatorių. Jei Estijos elektros energijos ir dujų sistemų operatoriaus „Elering“ pasiūlyta iniciatyva būtų sėkminga, tai reikštų, kad mažmeninės elektros energijos rinkos integracija būtų įgyvendinta praktikoje. 

Šiandien daugelyje Europos valstybių naujiems mažmeninių elektros energijos ir paslaugų rinkų žaidėjams būna sunku gauti jų ūkinei veiklai reikalingus duomenis. Iniciatyva sujungti, o vėliau dalintis Europos šalių elektros energijos suvartojimo duomenimis leis energetikos bendrovėms lengvai steigtis kitose šalyse, kas leistų padidinti konkurenciją ir užtikrintų galimybes gyventojams gauti geriausias paslaugas. „Pöyry“ atlikto naudingumo tyrimo rezultatai rodo, kad apjungus Europos valstybių duomenis, kasmetinė nauda siektų ne mažiau nei 200 mln. eurų. 

„Saugi prieiga prie duomenų, sudaro sąlygas įmonėms kurti skaitmeninėmis technologijomis grindžiamas priemones, kurias galima taikyti visoje Europos rinkoje. Tai sustiprina konkurenciją, kuri galutiniam vartotojui atneša naudingas kainas ir geresnius pasiūlymus,“ – pabrėžė „Elering“ generalinis direktorius Taavi Veskimägi. „Namų ūkiai ir įmonės gali pirkti žaliąją energiją geriausia kaina arba rinktis iš didelės efektyvaus ir lankstaus energijos vartojimo sprendimų tiekėjų pasiūlos, gali bet kur keliauti elektromobiliu ir jo įkrovimo išlaidas įtraukti į namų ūkio suvartotos elektros energijos sąskaitą. Tai, – kitas energetikos sektoriaus virsmo etapas, kuriame svarbiausia - vartotojai ir sprendimai namų ūkiams bei verslams.“ 

Buriamas energetikos įmonių aljansas siekia susitarti dėl skaitiklių rodmenų gavimo bei saugaus rinkos pranešimų siuntimo standartų. Siekiama, kad duomenims judant tarp šalių, tam neturi trukdyti jokios kliūtys. Svarbiausias dalykas – duomenų sauga, o tai vartotojų sutikimų valdymas ir užtikrinimas, kad namų ūkiai bei verslas galėtų visiškai kontroliuoti savo duomenis. 

Prieigai prie energijos suvartojimo duomenų skirtą konferenciją, kurioje pasirašytas Ketinimų protokolas, surengė „Elering“ kartu su Estijos Ekonomikos reikalų ir ryšių ministerija bei Prancūzijos energijos sistemų operatorius RTE. Ši konferencija yra ir Talino e-Energetikos deklaracijos tąsa. 

Ketinimų protokolą pasirašė „Elering“ (Estija), „Red Eléctrica de España“ (Ispanija), „Réseau de Transport d'Électricité“ (Prancūzija), PSE (Lenkija), „Fingrid“ (Suomija), „Energinet“ (Danija), „TenneT“ (Nyderlandai) ir „Energijos skirstymo operatorius“ (Lietuva).

Nuotraukoje: iš dešinės - ESO Paslaugų tarnybos vadovas Renaldas Radvila, iš kairės - „Elering“ generalinis direktorius Taavi Veskimägi.

 

Nuotraukoje - „Elering“ generalinis direktorius Taavi Veskimägi.