Pasirodo, išsiugdyti efektyvaus energijos vartojimo įpročius nėra sudėtinga – reikia tik šiek tiek žinių ir noro.
Čia rasite naudingų patarimų nuo ko pradėti.
Tapkite gaminančiu vartotoju! O jei neturite vietos saulės elektrinei, galite naudotis nutolusio gaminančio vartotojo sprendimu. Daugiau informacijos: https://www.eso.lt/lt/namams/elektra/paslaugos_1723/gaminantis-vartotojas.html
Optimaliai apšvieskite patalpas. Kai dienos šviesos nebepakanka, naudokite lokalų apšvietimą, pavyzdžiui, stalines lempas. Taip sunaudojama mažiau energijos.Ten, kur daug šviesos nereikia, pavyzdžiui, koridoriuje ar rūsyje, pakanka ir mažesnės galios lempučių. Kiemams ir laiptinėms apšviesti naudokite šviestuvus su judesio davikliais.
Šaldytuvai ir šaldikliai yra vieni iš daugiausiai elektros energijos sunaudojančių prietaisų namuose. Jie naudos mažiau energijos, jei bus pastatyti toliau nuo tiesioginių saulės spindulių, viryklės ar šildymo prietaisų. Į šaldytuvą nedėkite karšto ar šilto maisto, nes garams atvėsinti šaldytuvas naudos papildomą energiją.
Dulkės – efektyvaus prietaisų veikimo priešas! Dulkės neleidžia elektronikai ir varikliams veikti maksimaliai efektyviai. Būtinai nuvalykite dulkes nuo kompiuterio, televizoriaus, elektronikos, elektros lempučių, radiatorių ir kt.
Judėkite darniai: jei galite, palikite automobilį namuose, rinkitės keliavimą pėsčiomis ar dviračiu, dažniau keliaukite viešuoju transportu.
Analizuokite ir kontroliuokite savo energijos suvartojimą: pasitelkite išmanios energijos apskaitos duomenis! Pasibaigus ESO išmanios apskaitos įrenginių diegimo projektui, išmanius skaitiklius turės visi elektros vartotojai, todėl ESO savitarnoje (https://www.eso.lt/savitarna/) galėsite stebėti praėjusios paros suvartojimo tendencijas, matyti savo suvartojimo palyginimą su panašios į jus grupės vartotojų suvartojimu ir rasti patarimus, kaip mažinti energijos švaistymą.
Jei lyginate – vienu metu lyginkite didesnį kiekį drabužių – lygintuvas daugiausia energijos sunaudoja kaisdamas.