Išmaniojo skaitiklio P1 sąsaja (bandomoji versija)

Išmaniojo elektros skaitiklio P1 sąsajos paslauga leidžia prijungti savo įrenginį prie išmaniojo skaitiklio ir realiu laiku gauti duomenis apie:

  • suvartotos energijos kiekį;
  • pateiktą į tinklą energijos kiekį;
  • galias, įtampas ir sroves.

Kokius duomenis siunčia P1 sąsaja:

Pildant paraišką dėl P1 sąsajos aktyvavimo galite pasirinkti vieną iš žemiau nurodytų duomenų profilių:

  • Standartinis, kuris yra pritaikytas veikti su buityje dažniausiai naudojamais P1 sąsajos nuskaitymo įrenginiais, tad jame rasite tik būtiniausius suvartotos elektros energijos duomenis;
  • Išplėstinis, tai standartinis profilis papildytas pagamintos elektros energijos duomenimis (aktualu gaminančiam vartotojui) bei reaktyviosios energijos duomenimis;
  • Maksimalus, šis profilis atiduoda tiek duomenų, kiek leidžia P1 sąsajos techninės galimybės. Šį profilį reikėtų rinktis tik profesionaliam naudojimui ir įsitikinus, kad P1 sąsajos įrenginys pritaikytas veikti.

Detalų duomenų profilių aprašymą rasite čia.

Kokiu dažnumu P1 sąsaja siunčia duomenis:

Duomenų siuntimo dažnumą galite pasirinkti savo nuožiūra. Tą galite padaryti pildydami užsakymą aktyvuoti P1 sąsają ESO savitarnoje, o jei jūsų skaitiklyje jau aktyvuota sąsaja, dažnumą galite pakeisti ESO savitarnoje skiltyje „Objektai“ pasirinkę objektą kuriame yra aktyvuota P1 sąsają.

Šiuo metu galimi dažnumo pasirinkimai yra šie: 1 sek., 3 sek., 10 sek. arba 1 min.

Prie elektros skaitiklio prijungtas įrenginys gali būti naudojamas įvairiems sprendimams, pavyzdžiui:

  • Perduoti skaitiklio realaus laiko duomenis į vartotojo išmanių namų valdymo sistemą, įmonės energetikos valdymo sistemą ar išmaniąją programėlę. Tai leistų stebėti energijos suvartojimą ir padėtų vartoti energiją efektyviau. Pavyzdžiui, galėtumėte matyti atskirų prietaisų energijos suvartojimą ir priimti sprendimus dėl savo energijos vartojimo pakeitimų;
  • Pagal gautą informaciją iš skaitiklių automatiškai valdyti įrenginius. Pavyzdžiui, jei gaminate elektrą ir tam tikru metu jos pagaminama daugiau nei suvartojate, jūsų išmanių namų valdymo sistema galėtų automatiškai įjungti kondicionierių, šildytuvą ar pakrauti akumuliatorius;
  • Valdyti elektromobilio įkrovimo stotelę, kad ji prisitaikytų prie kitų tuo pačiu metu jūsų namuose naudojamų įrenginių ir efektyviai išnaudotų laisvą galią.
  • Pramonės objektuose skaitiklio duomenys gali būti panaudoti reaktyvinės galios kompensavimui.

Kur rasti P1 sąsają ir kokius įrenginius galite prijungti:

P1 sąsają galite rasti skaitiklio apatinėje kairėje pusėje, po dangteliu. Įrenginiai, kurie gali būti prijungti prie skaitiklio, turi atitikti P1 sąsajos standartą DSMR P1 (versija 5.0.2).

Renkantis įrenginį, reikėtų įvertinti elektros skaitiklio įrengimo vietą, nes tai gali turėti įtakos, ar jūsų įrenginys turi būti laidinis ar bevielis. Jei renkatės bevielį įrenginį, reikėtų įvertinti atstumą nuo skaitiklio iki duomenų surinkimo taško. Dažniausiai įrenginiai veikia su Wi-Fi belaidžio ryšio technologija, tačiau tai ne visada gali būti tinkamas pasirinkimas, kai iki skaitiklio yra didesnis atstumas. Taip pat, jeigu jūsų skaitiklio apskaitos spinta stovi lauke, reikėtų išsiaiškinti, ar jūsų planuojamas įsigyti įrenginys yra pritaikytas veikti lauko sąlygomis.

Jei planuojate įsigyti įrenginį, kuris buvo sukurtas orientuojantis į kitas rinkas (ne Lietuvą), verta pasidomėti, ar įrenginio programinė įranga yra pritaikyta veikti su Lietuvoje naudojamais išmaniaisiais skaitikliais.


Kaip užsisakyti skaitiklio sąsajos paslaugą ir prisijungti įrenginį:

Skaitiklio sąsają galite aktyvuoti pateikę paraišką ESO savitarnoje. Paraišką rasite skiltyje „Objektai“ pasirinkę objektą kuriame norite aktyvuoti P1 sąsają bei pasirinkę skirtuką „Objekte esantys skaitikliai“:

Pateikdami paraišką, turėsite susipažinti ir sutikti su paslaugos teikimo sąlygomis. Paprastai, skaitiklio sąsają aktyvuojame nuotoliniu būdu per 2 darbo dienas po paraiškos gavimo. Jei to padaryti nepavyks, į paraiškoje nurodytą išmanaus skaitiklio įrengimo vietą atvyks inžinierius.

Jei jūsų elektros skaitiklis yra po užplombuotu gaubtu, tai pažymėkite paraiškoje. Pateikus paraišką galėsite nuimti apskaitos spintos gaubtą ir laikydamiesi saugos taisyklių savarankiškai prijungti įrenginį. Jei neturite tam reikiamų žinių, rekomenduojame kreiptis į kvalifikuotą specialistą.

Montuojant savo įrenginį būtina vadovautis įrenginių montavimo instrukcija.

Įrenginių montavimo apskaitos spintoje instrukcija

P1 sąsajos duomenų modelis (galioja iki 2024.04.30)

Paslaugos teikimo sąlygos – sutartis (galioja iki 2024.02.01)

P1 sąsajos duomenų modeliai

Paslaugos teikimo sąlygos - sutartis


Dažniausiai užduodamus klientų klausimus rasite čia.