Susisiekime

Koreguojamos nedidelės galios saulės gamintojų prijungimo sąlygos

2019 m. gruodžio 18 d.

Neslūgstant norinčiųjų gaminti elektrą iš saulės energijos ir įvertinus technines skirstomojo tinklo galimybes, atlikti teisės aktų pokyčiai. Numatyta, kad nuo sausio 1-osios prijungiamų prie skirstymo tinklo vienfazių saulės ar vėjo elektrinių maksimali galia, negalės viršyti 3,6 kW. Šis pakeitimas sudarys vienodesnes sąlygas gyventojams įsirengti elektrines. Neribojant šio dydžio, būtų neefektyviai išnaudojamas skirstomojo tinklo pajėgumas pagamintos elektros energijos priėmimui. 

Ne vienas atvejis rodo, kad klientai skubėdami kuo greičiau įrengti saulės ar vėjo elektrinę, neišsiaiškina elektros tinklo pajėgumo, o vėliau paaiškėja, kad elektrinė įrengta, bet ji negali būti prijungta prie elektros tinklo. ESO yra užfiksavęs ne vieną atvejį, kai klientai paskubėję įsirengti saulės elektrinę sužino, kad reikalinga tinklo rekonstrukcija. O tai nemenkos investicijos - priklausomai nuo konkrečios situacijos, klientui gali tekti investuoti nuo 1 iki 10 ar net daugiau tūkst. eurų. 

ESO rekomenduoja, dar prieš įrengiant elektrinę - būtinai pasitikrinti ar pageidaujamos galios elektrinė gali būti prijungta prie ESO skirstomojo tinklo ir kokiomis sąlygomis. ESO išduodamose prijungimo sąlygose detaliai nurodoma ar esamas skirstomasis tinklas gali priimti saulės elektrinės pagamintą elektrą ar reikalinga tinklo plėtra. 

Be to, ESO specialistai rekomenduoja nesiimti savavališkų veiksmų montuojant saulės elektrines, būtinai gauti Bendrovės išduodamas prijungimo sąlygas, patikėti darbą atestuotiems ir išmanantiems elektrinių įrengimo darbą specialistams. Svarbu nepamiršti, kad atlikus darbus, rangovai turi pateikti deklaraciją ESO, kad elektrinė sumontuota tvarkingai ir veiks tinkamai. Kitu atveju elektrinė gali neveikti tinkamai, sugesti, savavališkai sumontuoti įrenginiai gali pakenkti skirstomajam tinklui, pažeisti elektros instaliaciją ar įrenginius. 

Kilus klausimams ar norintiems pasitarti, rekomenduojame pasinaudoti patarimais https://www.eso.lt/lt/namams/elektra/jei-elektra-gaminu-pats/kaip-prijungiamas-gaminantis-klientas.html arba paskambinti nemokamu telefono numeriu 1852.

Nuotrauka: Science in HD