Energetinis efektyvumas namams

Pasirodo, išsiugdyti efektyvaus energijos vartojimo įpročius nėra sudėtinga – reikia tik šiek tiek žinių ir noro.  
Atlikite namų energijos auditą patys. Jums padės šis darbų sąrašas: 

Nr. 

Sritis 

Veiksmas / Priemonė 

Pasikrinkite, ar atlikote šiuos veiksmus

1.

Šaldymo įrangos priežiūra 

Patikrinkite šaldytuvo durelių tarpines. Jūsų šaldytuvas sunaudoja nemažą dalį jūsų namų energijos, todėl įsitikinkite, kad šaldytuvo ir šaldiklio durelių tarpinės yra švarios ir sandarios.   

2.

Šaldytuve pasirinkite optimalią temperatūrą – +3,5 pačiame šaldytuve ir -18 šaldiklyje.  

3.

Atšildykite šaldiklį, jei susidarė 5 mm ledo sluoksnis. Kuo daugiau šaldiklyje ledo, tuo daugiau sunaudojama elektros energijos, nes šaldytuvas tiesiog naudoja energiją šaldyti ledą.   

4.

Nepamirškite atitraukti šaldytuvą (jei įmanoma) nuo sienos ir patikrinkite šaldytuvo aušinimo sistemą – ypač jei turite augintinių. Šiltėjant orui naminiai gyvūnai pradeda šertis, todėl šaldytuvo aušinimo sistemoje gali kauptis šiukšlės ir gyvūnų plaukai, tad prietaisas gali dirbti sunkiau ir naudoti daugiau elektros energijos. Valykite ir prietaisų aušinimo sistemas, taip pagrindiniai elektros prietaisai sunaudos mažiau energijos 

5.

Pastatykite šaldytuvą toliau nuo tiesioginių saulės spindulių, viryklės ar šildymo prietaisų. Į šaldytuvą nedėkite karšto ar šilto maisto, nes garai apsunkina šaldytuvo darbą 

6.

Drabužių ir indų švaros palaikymas 

Drabužius plaukite 30 laipsnių temperatūroje. Daugelis šiuolaikinių skalbimo miltelių efektyviai dėmes pašalina ir žemesnėje temperatūroje, o naudodami vėsesnį vandenį – sutaupysite.   

7.

Skalbkite ir indus plaukite tik prikrovę apie ~80 proc. pilnumu skalbyklę ir indaplovę.  

8.

Naudokite eco programą, įdiegtą skalbimo mašinoje. Jos gali sutaupyti nuo 30 iki 45% energijos.  

9.

Savo džiovyklėje naudokite ekologiškus kamuoliukus. Jie sukuria tarpus tarp jūsų drabužių, leidžiant šilumai laisvai judėti ir greičiau išdžiovinti drabužius, taip sumažinant energijos vartojimą.   

10.

Išvalykite džiovyklės pūkelių filtrą – taip džiovyklė veiks efektyviau ir saugiau.