Išmanųjį elektros skaitiklį Lietuvoje naudoja jau kas antras ESO klientas

2024 m. liepos 05 d.
Išmanųjį elektros skaitiklį Lietuvoje naudoja jau kas antras ESO klientas

Sparčiai vykstant elektros tinklo modernizavimui, „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pasiekė svarbų etapą – Lietuvoje įdiegta jau 900 tūkst. išmaniųjų skaitiklių. Tai reiškia, kad išmaniosios apskaitos technologiją šiuo metu naudoja jau kas antras ESO klientas. 

Vien per pirmąjį šių metų pusmetį ESO specialistai ir rangovai Lietuvoje įdiegė virš 176 tūkst. išmaniųjų skaitiklių, kai tuo tarpu per visus 2022 metus buvo įdiegta 210 tūkst., o 2023 metais net 519 tūkst. skaitiklių. Sparčiausiai diegimas vyksta Marijampolės, Kauno, Alytaus, Šiaulių apskrityse, kur įdiegtų išmaniųjų skaitiklių skaičius viršija 50 proc. 

„Išmaniosios apskaitos teikiamas naudas įvertinti gali kiekvienas klientas – nebereikia deklaruoti skaitiklio duomenų, gali stebėti ir analizuoti savo elektros energijos suvartojimą 15 minučių ar valandos tikslumu. Svarbu ir tai, kad ši apskaita suteikia naudą skirstomajam tinklui. Remiantis tinklo kokybės parametrų duomenimis, galima žymiai tiksliau planuoti ir nukreipti investicijas, efektyviau diegti išmanius sprendimus“, – teigia ESO Išmaniosios apskaitos diegimo programos vadovė Aurelija Židickytė-Orvydė. 

Išmanieji skaitikliai suteikia galimybę ne tik tiksliai stebėti suvartojamą elektros energiją, bet gaunant iš skaitiklio pranešimus apie kokybės parametrų pasikeitimą galima operatyviau reaguoti į galimas tinklo problemas, tokiu būdu mažinant sutrikimų laiką ir trumpinant dėl gedimų ar stichijų atsiradusių nutrūkimų trukmę. Gaunami duomenys taip pat leidžia stebėti elektros srovės kokybę, padeda nustatyti elektros energijos nuostolių šaltinius, dėl ko mažėja ir elektros vagysčių bei greičiau pašalinami elektros energijos skaitiklių gedimai. 

„Modernūs skaitikliai duoda naudą ne tik klientui, bet ir pačiam tinklui, o visos tikslingesnės investicijos į tinklo naujinimą ir diegiamos inovacijos ESO infrastruktūroje nukeliauja iki kiekvieno kliento – kokybiškas elektros energijos skirstymas reiškia, jog bus mažiau elektros sutrikimų gyventojams, daugiau galimybių įsirengti saulės ar vėjo elektrinę“, - pabrėžia A. Židickytė-Orvydė. 

Išmaniųjų skaitiklių naudą įvertina ir gaminantys vartotojai, kurių Lietuvoje yra virš 100 tūkst. Pastarieji gauna išsamius duomenis apie suvartotos ir į tinklą atiduotos energijos kiekius. ESO remdamasi išmaniųjų skaitiklių teikiamais duomenimis, gali sekti saulės elektrinėse pagamintos elektros generacijos perviršius į tinklą ir apie juos įspėti klientus, taip pat greičiau nustatyti elektrinės veikimo sutrikimus. 

Išmaniąją apskaitą turintys klientai gali sekti elektros energijos suvartojimą prisijungę prie ESO savitarnos svetainės. Joje suvartojimas, kliento pasirinkimu, rodomas 15 minučių ar valandos tikslumu. Galima peržiūrėti ir analizuoti ne tik, kiek elektros energijos buvo suvartota praėjusią dieną, bet ir per vieną ar kelias savaites. Sekant faktinį elektros energijos suvartojimą, galima identifikuoti daugiausiai energijos naudojančius įrenginius, juos pakeisti energetiškai efektyvesniais, patikrinti, ar nėra elektros nutekėjimų vidaus tinkle. Galiausiai, pagal sunaudojimo duomenis keisti vartojimo įpročius ir taip sutaupyti. 

Skaitiklių keitimo darbai atliekami nemokamai, o prieš planuojamus išmaniosios apskaitos įdiegimo darbus gyventojai informuojami trumpąja žinute ar skambučiu. Skaitiklio keitimo darbų metu elektros energijos nutraukimas trunka apie 15 minučių.