Svarbu: balandį keisis naujų vartotojų prijungimo prie tinklo ir galios didinimo tvarka

2024 m. vasario 28 d.
Svarbu: balandį keisis naujų vartotojų prijungimo prie tinklo ir galios didinimo tvarka

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) patvirtino elektros energijos įrenginių prijungimo prie elektros tinklų įkainių nustatymo metodikos pakeitimus, kurie įsigalios nuo šių metų balandžio 1–osios. Pokyčiu siekiama supaprastinti naujų elektros energijos vartotojų prijungimo paslaugų ir esamų vartotojų galios didinimo kainodarą. Taip pat išspręsti dabar egzistuojančią problemą, kai privatūs ar komerciniai elektros energijos vartotojai, norėdami prisijungti prie elektros tinklų, turėdavo apmokėti tinklo rekonstrukcijos kaštus. Įsigaliojus pakeitimams, visi vartotojai už prijungimą prie tinklų mokės proporcingai. 

„Nauja tvarka užtikrins socialinį teisingumą, kai visi vartotojai mokės savo poreikius atitinkančią kainą. Ankstesnė tvarka daliai klientų buvo nepalanki, nes vieniems tekdavo padengti sąlyginai nedidelius tinklo rekonstrukcijos kaštus, o kitiems – finansinė našta buvo didelė. Svarbu ir tai, kad sutarėme dėl pereinamojo laikotarpio, kurio metu informuosime galiojančias technines sąlygas turinčius klientus apie pasikeitimus. Klientai, kuriems yra išduotos ir galioja techninės sąlygos, galės rinktis tarp esamos ir nuo balandžio 1d. įsigaliosiančios tvarkos, taigi visais atvejais ir privatiems, ir komerciniams vartotojams, suteiksime galimybę pasirinkti finansiškai palankesnę kainodarą“, – sako Tinklo vystymo tarnybos vadovas Ovidijus Martinonis.  

Su įkainiais, kurie galioja iki š. m. balandžio 1 d., galite susipažinti čia. 

Įsigaliojus naujai metodikai, klientai bus skirstomi į tris grupes. Galutinę prijungimo kainą lemiantis veiksnys bus atstumas nuo objekto iki artimiausios transformatorinės (prijungimo taško): 

I grupė – klientai iki 500 kW ir 100 m.  

II grupė – iki 500 kW ir 100-400 m. 

III grupė – iki 500 kW ir 400-1000 m.  

Klientai, kurių leistina naudoti galia yra didesnė nei 500 kW arba mažesnė nei 500 kW tačiau atstumas nuo objekto iki artimiausios transformatorinės didesnis nei 1 000 m, prijungimo paslaugas apmokės pagal individuliai paskaičiuotą sąmatą.  

ESO duomenimis, šiuo metu galiojančias technines sąlygas turi devyni tūkstančiai ESO klientų.  

„Klientų komunikacijai ir informavimui skiriame didelį dėmesį. Mums svarbu, kad  informacija klientus pasiektų laiku ir būtų aiški.  Siekiame informuoti visus klientus, kurie šiuo metu turi galiojančias technines sąlygas, ir patikslinti, kaip kiekvienu atveju keičiasi įkainiai bei kokie yra mokėjimo terminai. Vieniems klientams apsimokės mokėti nedelsiant – galiojant išduotoms techninėms sąlygoms, kurioms taikoma senoji skaičiavimo metodika, kitiems bus pravartu apmokėti pagal naują tvarką“, – teigia O. Martinonis.  

Klientai, kuriems prijungimo sąlygos išduotos iki 2024 m. balandžio 1 d. tačiau įmoka nėra sumokėta ir prijungimo paslaugos sutartis nėra sudaryta, iki prijungimo sąlygų galiojimo pabaigos (išduotų prijungimo sąlygų galiojimo laiką galima patikrinti ESO savitarnoje, skiltyje „Paraiškos“ arba atsidarius išduotas prijungimo sąlygas) turės galimybę pasirinkti, pagal kokią paslaugos kainodarą (galiojančią iki 2024-04-01 ar nuo 2024-04-01) bus apskaičiuota prijungimo paslaugos įmoka. 

Klientus, kuriems prijungimo sąlygos išduotos iki 2024 m. balandžio 1 d. ir yra galiojančios, bet sutartis dar nėra sudaryta, ESO informuos atskirais pranešimais el. paštu apie keičiamą prijungimo paslaugų kainodarą ne vėliau kaip iki 2024 m. balandžio 15 d.  

Detaliau susipažinti su prijungimo prie elektros tinklų įkainių nustatymo metodikos pakeitimais galima www.eso.lt.