Slapukai naudojami Svetainės funkcionavimui užtikrinti.
Kas yra P1 paslauga?
Išmaniojo elektros skaitiklio P1 sąsajos paslauga – tai standartizuota komunikacijos jungtis, esanti išmaniuosiuose elektros energijos skaitikliuose, kuri leidžia vartotojams gauti realaus laiko duomenis apie:
- Suvartotą elektros energijos kiekį;
- Pateiktą į tinklą elektros kiekį;
- Tinklo parametrus: galią, įtampą, srovė, dažnis, sutrikimų skaičius.
Duomenims gauti reikia integruoti papildomą įrenginį, kuriuo klientas turi pasirūpinti pats. Prijungus įrenginį į P1 sąsają duomenys automatiškai perduodami į atitinkamą jūsų naudojamą sistemą (pvz. mobiliąją aplikaciją).
Kaip veikia P1 sąsaja?
Išmanieji skaitikliai realiu laiku fiksuoja elektros duomenis, naudodami integruotus jutiklius ir ryšio modulius. Surinkti duomenys yra apibendrinami, sujungiami ir eksportuojami per P1 jungtį standartizuotu formatu, leidžiančiu juos atvaizduoti įvairiose aplikacijose.
Norint naudotis P1 sąsaja, reikalingi šie komponentai:
- Įrenginys (trečiosios šalies sprendimas), kuris per P1 sąsają galės perduoti skaitiklio duomenis;
- Namų interneto ryšys, siekiantis įrenginį, kad būtų užtikrintas sklandus duomenų perdavimas;
- Įrenginio gamintojo siūloma mobili aplikacija ar svetainė, leidžianti patogiai stebėti energijos vartojimą ir kitus tinklo parametrus.
P1 sąsajos pritaikymas
P1 sąsajos paslauga dar pakankamai nauja, tačiau rinkoje jau egzistuoja begalės sprendimų, kurie padeda vartotojams valdyti jų elektros energijos vartojimą ar kitus prietaisus.
Didžioji dalis vartotojų pritaiko paslaugą realaus laiko duomenų stebėsenai. Pagrindiniai parametrai, kuriuos jie stebi, yra:
- Momentinis suvartojimas;
- Momentinė galia;
- Bendras (suminis) suvartojimas per parą, mėnesį, metus;
- Patiekiamos į tinklą elektros energijos kiekis.
Vartotojai, įjungę prietaisą – pavyzdžiui, skalbyklę, virdulį ar indaplovę – gali stebėti, kaip pasikeičia jų suvartojimas, ir jį valdyti bei koreguoti.
Stebint ilgalaikį duomenų pokytį galima pastebėti ne tik suvartojimo svyravimus, bet ir prietaisą, kuris galbūt sugedo ir dėl to turėjo įtakos padidėjusiam elektros energijos suvartojimui. Tai gali indikuoti, kad prietaisą reikia pakeisti nauju arba sutvarkyti.
Nors vartotojai gali stebėti suvartojimo duomenis ir ESO savitarnoje, šie duomenys pasiekiami tik kitą dieną. Pvz., sausio 2 d. matysite duomenis už sausio 1d. Be to, ESO savitarnoje matysite tik bendrą suvartojimą ir į tinklą patiektą elektros energiją, o ne kitus tinklo parametrus (galia, įtampa, srovė, dažnis ir pan.).
Realių duomenų stebėjimo pagalbą galite sekti savo namų fazių apkrovą ir taip ją tinkamai paskirstyti, kad nedingtų elektra ir neįvyktų perkrova.
Lietuvoje vis daugiau vartotojų turi saulės elektrines ir siekia maksimaliai išnaudoti jų generuojamą energiją.
P1 sąsaja gali padėti:
- Subalansuoti namų apkrovą per fazes;
- Stebėti atiduodamos į tinklą energijos kiekį;
- Išvengti inverterio (keitiklio) atsijungimų maksimalios generacijos metu;
- Stebėti tiesioginį suvartojimą iš saulės elektrinės.
Žinoma, kad trijų fazių saulės elektrinė generuoja vienodą kiekį energijos kiekvienai fazei, šiuo atveju P1 sąsajos pagalba galėtumėte optimizuoti suvartojimą, nukreipiant vartojimą ten, kur jis reikalingas ir taip sumažinti elektros energijos atidavimą į tinklą, maksimaliai išnaudojant saulės generaciją.
Pavyzdžiui, saulėtą dieną, kai generacija yra maksimali ir įtampa vidaus tinkle pakyla, inverteris gali atsijungti, o jūs prarasite generuojamą energiją. P1 sąsaja leidžia stebėti įtampos pokyčius per fazes ir laiku prijungti papildomą apkrovą, taip išvengiant inverterio atsijungimų ir optimizuojant energijos vartojimą. Taip pat, kai generuojama galia susilygina su maksimalia leistina galia, galite įjungti apkrovą, kad tą, galią, kurią inverteris užribotų, panaudotumėte savo reikmėms.
Saulės elektrinių ir kaupiklių valdymas
Elektros kaupikliai vis labiau populiarėja, o P1 sąsaja leidžia optimizuoti jų veikimą kartu su saulės elektrine.
P1 padeda nustatyti:
- Kada baterija turėtų krautis ar išsikrauti, atsižvelgiant į rinkos kainas ar elektros gamybos perteklių.
Pavyzdžiui, baterija gali įsikrauti kai elektros kaina rinkoje yra žema ir išsikrauti, kai ji yra aukšta. Arba įsikrauti kai elektros energijos generacija yra perteklinė ir išsikrauti, kai jos trūksta.
Elektromobilių savininkams P1 sąsaja leidžia maksimaliai išnaudoti įkrovimo galimybes pagal esamą vidaus tinklo apkrovą. Sistema automatiškai padidina elektromobilio įkrovą, kai namų elektros suvartojimas yra mažas (pvz., naktį), ir sumažina ją, kai vartojimas išauga. Taip pat galima optimizuoti krovimą pagal rinkos kainas arba perteklinę saulės generaciją, efektyviai išnaudojant turimą galią ir išvengiant elektros tinklo perkrovų.
Išmanūs namai gali būti integruojami su P1 sąsaja, suteikiant galimybę realiu laiku stebėti vidaus tinklo parametrus. Naudojant išmaniuosius lizdus, galima automatizuoti įrenginių veikimą pagal elektros suvartojimą ar rinkos kainas. Pavyzdžiui, sistema gali įjungti prietaisus, kai saulės elektrinė pradeda tiekti energiją į tinklą, arba siųsti įspėjimus apie neįprastus vartojimo pokyčius.
Šiandien rinkoje jau yra sprendimų, leidžiančių perteklinės energijos laikotarpiais automatiškai įjungti didelės galios prietaisus, pvz., šilumos siurblius ar katilus, siekiant sumažinti atidavimą į tinklą ir taip padidinti finansinę naudą.
Kokius duomenis siunčia P1 sąsaja
Pildant paraišką dėl P1 sąsajos aktyvavimo galite pasirinkti vieną iš žemiau nurodytų duomenų profilių:
- Standartinis, kuris yra pritaikytas veikti su buityje dažniausiai naudojamais P1 sąsajos nuskaitymo įrenginiais, tad jame rasite tik būtiniausius suvartotos elektros energijos duomenis;
- Išplėstinis, tai standartinis profilis papildytas pagamintos elektros energijos duomenimis (aktualu gaminančiam vartotojui) bei reaktyviosios energijos duomenimis;
- Maksimalus, šis profilis atiduoda tiek duomenų, kiek leidžia P1 sąsajos techninės galimybės. Šį profilį reikėtų rinktis tik profesionaliam naudojimui ir įsitikinus, kad P1 sąsajos įrenginys pritaikytas veikti.
Detalų duomenų profilių aprašymą rasite čia.
Kokiu dažnumu P1 sąsaja siunčia duomenis:
Duomenų siuntimo dažnumą galite pasirinkti savo nuožiūra. Tą galite padaryti pildydami užsakymą aktyvuoti P1 sąsają ESO savitarnoje, o jei jūsų skaitiklyje jau aktyvuota sąsaja, dažnumą galite pakeisti ESO savitarnoje skiltyje „Objektai“ pasirinkę objektą kuriame yra aktyvuota P1 sąsają.
Šiuo metu galimi dažnumo pasirinkimai yra šie: 1 sek., 3 sek., 10 sek. arba 1 min.
P1 duomenų perdavimo dažnumą ar profilį galite pasirinkti ESO savitarnoje, o keisti pasirinkimą galima ne dažniau kaip kas 5 dienas.
Kad galėtumėte naudotis P1 sąsajos paslauga, įrenginį galite įsigyti iš trečiųjų šalių. Dalinamės sąrašu kompanijų, siūlančių įvairius P1 sąsajos sprendimus:
Sprendimai |
Nuoroda |
Panaudojimas |
HomeWizard |
|
|
SlimmeLezer+ |
|
|
Smart Gateways |
Smart Meter (P1 DSMR) read out with Home Assistant, Homey, Domoticz! |
|
Homey |
|
|
Easee Equalizer |
|
|
Navitus |
|
„ESO neatsako už trečiųjų šalių siūlomus sprendimus, jų veikimą ar patikimumą. Informacija pateikiama tik rekomendaciniais tikslais, todėl klientas pats įvertina įrenginių tinkamumą ir ekonominę naudą.“
Skaitiklio sąsają galite aktyvuoti ESO savitarnoje. Prisijungę, eikite į skiltį ,,Objektai“ ir pasirinkite objektą, kuriame norite aktyvuoti P1 sąsają. Tai atlikę, pasirinkite skirtuką ,,Objekte esantys skaitikliai‘ ir spauskite ,,Užsakyti P1 sąsajos paslaugą“.
Pateikdami užklausą, turėsite susipažinti ir sutikti su paslaugos teikimo sąlygomis. Paprastai, skaitiklio sąsają aktyvuojame nuotoliniu būdu per 2 darbo dienas po kreipimosi gavimo. Jei to padaryti nepavyks, į užklausoje nurodytą išmanaus skaitiklio įrengimo vietą atvyks inžinierius.
Jei jūsų elektros skaitiklis yra po užplombuotu gaubtu, tai pažymėkite paraiškoje. Pateikus užklausą galėsite nuimti apskaitos spintos gaubtą ir laikydamiesi saugos taisyklių savarankiškai prijungti įrenginį. Jei neturite tam reikiamų žinių, rekomenduojame kreiptis į kvalifikuotą specialistą.
Montuojant savo įrenginį būtina vadovautis įrenginių montavimo instrukcija.
Svarbu žinoti!
Papildomas įrenginys. Norint, kad paslauga veiktų bus reikalinga papildoma įranga belaidžiam duomenų perdavimui, kuria klientas turi pasirūpinti pats. Svarbu paminėti, kad įrenginys turi būti suderinamas su DSMR 5.0.2 P1 sąsajos standartu.
Ribotas ryšys: Kadangi elektros spintos dažnai įrengiamos toliau nuo pastato, Wi-Fi ar Bluetooth ryšiu veikiantys įrenginiai gali veikti nenuosekliai. Rekomenduojama įrenginį montuoti skydinės išorėje, už ESO dėžutės ribų. Siekiant geresnio signalo, gali prireikti Wi-Fi signalo stiprintuvo.
Fizinė prieiga prie skaitiklio: Norint prisijungti prie P1 sąsajos, būtina turėti fizinę prieigą prie išmaniojo skaitiklio. Tam tikslui ESO suteikia galimybę pašalinti skaitiklio plombą užsakant paslaugą, kad galėtumėte prijungti įrenginį. Kai kuriais atvejais skaitikliai gali būti sumontuoti sunkiai pasiekiamose vietose, todėl įrenginių montavimas ir priežiūra gali būti sudėtingesnė.
Integracija: P1 sąsają aktyvuoja ESO darbuotojai, tačiau įrenginio ir aplikacijos veikimą atsako įrenginio gamintojas, kurį pasirinkote. Kai kuriais atvejais įrenginių integravimas su aplikacijomis (pvz.: išmanių namų sistemomis) gali būti techniškai sudėtingas ir reikalauti informacinių technologijų žinių.
Vienakryptė komunikacija (skaitiklis → įrenginys): P1 sąsaja skirta perduoti duomenis iš skaitiklio į prijungtą įrenginį, tačiau ji nepalaiko dvikryptės komunikacijos. Tai reiškia, kad įrenginiai prijungti prie skaitiklio negali siųsti komandų ar atlikti pakeitimų ESO skaitiklyje.
Įrenginių montavimo apskaitos spintoje instrukcija
Paslaugos teikimo sąlygos – sutartis (galioja iki 2024.02.01)
Paslaugos teikimo sąlygos - sutartis
Turite idėjų, kaip pagerinti P1 sąsajos veiklą Lietuvoje?
Pasidalinkite savo įžvalgomis ir kurkime ateities sprendimus kartu!