Elektromobilių įkrovimas daugiabučiui

Esamas statybos techninis reglamentas numato, kad statant ir rekonstruojant daugiabučius gyvenamuosius namus, 20 proc. automobilių parkavimo vietų privaloma įrengti veikiančias elektromobilių įkrovimo prieigas. Šalia penktadalio vietų elektromobiliams taip pat turi būti įrengiama elektros kabelių infrastruktūra, kad vėliau kiekvienoje automobilių stovėjimo vietoje būtų galima įrengti elektromobilių įkrovimo prieigas (žr. Statybos techninis reglamentas STR 2.06.04:2014 „Gatvės ir vietinės reikšmės keliai. Bendrieji reikalavimai“ 1071 punktas).

Įkrovimo infrastruktūros įrengimu šiuo atveju pasirūpins daugiabučio statytojas ar rekonstrukcijos vykdytojas.

Jei gyvenate jau pastatytame daugiabutyje, kuriame elektromobilių įkrovimo infrastruktūra nebuvo įrengta, jos įrengimu turės pasirūpinti daugiabučio namo bendrija ar administratorius.

Įkrovimo stotelių prijungimo būdai daugiabučiuose

Galimi 3 įkrovimo stotelių prijungimo būdai:

  1. prie savo buto elektros tinklo,
  2. prie esamo bendrų reikmių įvado,
  3. prie naujo bendrų reikmių elektros įvado;

Pirmuoju atveju įkrovimo stotelė papildomu kabeliu prijungiama prie jūsų buto elektros paskirstymo skydelio. Elektra apskaitoma per jūsų buto elektros skaitiklį. Šiuo būdu išnaudosite jūsų jau turimą buto elektros galią: nakties metu elektromobilio įkrovimui galėsite panaudoti beveik visą savo buto elektros galią, nes kitiems elektros įrenginiams jos nebereikės.

Jei nekeisite buto elektros įvado galios, kreiptis į ESO nereikės. Jei savo buto galią keisite, turėsite pateikti paraišką ESO dėl buto galios keitimo savo vardu.

Įprastai šis būdas tinkamas, kai daugiabučio namo visi elektros apskaitos prietaisai įrengti vienoje vietoje (pvz. pirmame aukšte arba rūsyje).

Antruoju atveju įkrovimo stotelės prijungiamos prie esamo daugiabučio bendrų reikmių elektros įvado (pvz. laiptinių apšvietimas, liftas ir pan.). Šiuo būdu išnaudosite jau turimą daugiabučio bendrų reikmių elektros įvadą ir jo galią.

Jei nekeisite elektros įvado galios, kreiptis į ESO nereikės, bet dėl prijungimo turėsite susiderinti su bendrijos pirmininku ar namo administratoriumi. Jei keisite esamą bendrų reikmių įvado galią, paraišką dėl galios keitimo turės pateikti bendrija ar namo administratorius savo vardu.

Įprastai šis būdas tinkamas, kai nėra techninių galimybių prisijungti prie buto vidaus tinklo (pvz. jūsų apskaitos prietaisas yra 9-ame aukšte).

Trečiuoju atveju įrengiamas atskiras elektros įvadas, prie kurio bus prijungiamos visos daugiabučio namo įkrovimo stotelės. Tokiu atveju bendrija arba namo administratorius turės pateikti elektros prijungimo paraišką ESO savo vardu.

Šis būdas tinkamas, kai nėra techninių galimybių prisijungti prie buto vidaus tinklo arba prie esamo bendrų reikmių įvado. Pažymime, kad šis būdas reikalauja papildomų investicijų naujo elektros įvado įrengimui (įkainius rasite čia).

Rekomendacijos įkrovimo stotelėms

Rekomenduojame įsirengti stoteles, kurios atitiktų šias sąlygas:

  • Galingumas – 11 kW,
  • Palaikomas fazių skaičius – 3,
  • Integruotas energijos skaitiklis – tikslumo klasė B,
  • Dinaminis galios valdymas,
  • Mechaninio atsparumo smūgiams klasė - IK08,
  • Atsparumo dulkėms ir drėgmei klasė – IP54 (lauko stotelei), IP44 (vidaus stotelei);

Šiuos reikalavimus atitinkančioms įkrovimo stotelėms įsigyti ir įrengti galioja valstybės parama pagal „Fizinių asmenų privačių elektromobilių įkrovimo prieigų įrengimas daugiabučių namų kiemuose, stovėjimo aikštelėse ir garažuose“ programą (daugiau čia)

Rekomendacijos elektros įvado galiai ir dinaminis galios valdymas

Daugiabučiuose dažnai susiduriama su elektros laisvos galios trūkumų ir įkrovimo stotelių prijungimas tampa problematišku: dėl elektros tinklų rekonstrukcijos gyventojams ženkliai išauga elektros prijungimo kaina, kuri gali siekti dešimtis tūkstančių eurų bei ženkliai pailgėja prijungimo laikas. Dinaminio galios valdymo sprendimas leidžia įkrovimo stoteles įsirengti visiems norintiems daugiabučio gyventojams net ir esant laisvos galios trūkumui.

Dėl to nepriklausomai, kurį prijungimo būdą pasirinksite, rekomenduojame visada įsirengti išmaniąsias įkrovimo stoteles, kurios galės dinamiškai balansuoti galią.

Žemiau esantis pavyzdys iliustruoja, kaip dinaminio galios valdymo sprendimo dėka 3 elektromobiliai tarpusavyje pasidalina bendrą 44 kW įkrovimo galią, priklausomai nuo savo techninių įkrovimo charakteristikų. Šiuo atveju net ir 10 įkrovimo stotelių su vienu metu besikraunančiais elektromobiliais leistų visiems per naktį įsikrauti baterijas iki rekomenduojamos talpos (60-80%).