Slapukai naudojami Svetainės funkcionavimui užtikrinti.
Natūriniai bandymai
Rangovo deklaraciją turi pasirašyti tiek rangovas, tiek klientas, nes to reikalauja Elektros įrenginių prijungimo prie tinklų tvarkos aprašo pakeitimai (3 ir 4 priedai).
Kodėl to reikia?
- Kliento parašas patvirtina, kad jūs matėte rangovo pateiktą deklaraciją, sutinkate su joje nurodyta informacija ir patvirtinate, kad ji teisinga.
- ESO turi pareigą įsitikinti, kad parašas yra tikro asmens – taip siekiame išvengti dokumentų klastojimo ir užtikrinti teisėtą prijungimo procesą.
Kaip klientui pasirašyti deklaraciją?
- Jei klientas turi elektroninį parašą
- Rangovas pateikia ir pasirašo deklaraciją eso.lt.
- Klientui el. paštu atsiunčiama nuoroda pasirašyti deklaraciją.
- Per atsiųstą nuorodą klientas prisijungia, peržiūri pasirašomą dokumentą ir įsitikina, kad rangovas viską užpildė teisingai bei pasirašo dokumentą el. parašu.
- Jei klientas neturi elektroninio parašo
Tokiu atveju deklaraciją galima pasirašyti fiziniu parašu:
- Rangovas pateikia ir pasirašo deklaraciją eso.lt.
- Klientui el. paštu atsiunčiama nuoroda pasirašyti deklaraciją.
- Per atsiųstą nuorodą klientas peržiūri dokumentą ir įsitikina, kad rangovas viską užpildė teisingai ir atsisiunčia dokumentą.
- Klientas turi atsispausdinti, pasirašyti ir nuskenuotą dokumentą pats atsiųsti el. paštu į info@eso.lt.
Svarbu: Jei fiziniu parašu pasirašytą deklaraciją ESO atsiųs rangovas iš savo el. pašto, dokumentas bus atmestas, kad būtų išvengta klastojimo rizikos.
- Jei klientas neturi nei el. parašo, nei el. pašto, vienintelė galimybė – atsiųsti pasirašytą deklaraciją fiziniu paštu adresu: Laisvės pr. 10, Vilnius.
Atkreipiame dėmesį, kad dokumentų, siunčiamų paštu, tikrinimo terminas gali būti ilgesnis.
Ar gali rangovas pasirašyti vietoje kliento?
Taip, tačiau tik tuo atveju, jei klientas įgalios rangovą pagal Civilinio kodekso 2.138 ir 2.138¹ straipsnių reikalavimus. Tai gali reikšti:
- elektroninį įgaliojimo patvirtinimą, arba
- notaro patvirtintą įgaliojimą.
Elektros energijos gamybos objekte esančių atskirų elektros energijos gamybos modulių veikimo charakteristikų bandymais siekiama įrodyti, kad laikomasi KOMISIJOS REGLAMENTAS (ES) 2016/631 reikalavimų.
Visoms elektrinėms, kurios vykdys veiklas, nurodytas LR atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo 201 straipsnio 8 dalyje ir visoms kitoms elektrinėms, kurių didžiausias pajėgumas (Pmax) daugiau nei 100 kW.
Q(U) funkcijos bandymų atmintinė skirta elektrinės derintojui vadovautis vykdant naujų B ar C tipo elektrinių reaktyvios galios reguliavimo pagal įtampą funkcijos patikrą. Atmintinę rasite čia.
Jeigu jūsų elektrinės didžiausias pajėgumas (Pmax) yra didesnis nei 250 kW, suderinamumo pažymą galite gauti:
- Kreipkitės į savo objekto projektų vadovą el. paštu ir paprašykite, kad jis pasirašytų programos suderinimo dokumentą.
- Tik turėdami šį dokumentą galėsite kreiptis į Valstybinę energetikos reguliavimo tarybą dėl pažymos išdavimo Paleidimo–derinimo darbams.
- Svarbu: pažyma išduodama tik tuo atveju, jei visi rangos darbai objekte jau yra baigti ir rangovas ESO yra pateikęs atliktų darbų aktą.
Pažymą kviečiame pateikti Rangovų dokumentų pateikimas, spausti „Teikti dokumentą“ -> „VERT dokumentai“ -> Dokumento tipas „VERT pažyma (iki elektrinės bandymų)“, būtina prisegti ir dokumentą.
Jeigu turite prijungtą elektrinę ar energijos kaupimo įrenginį (>100 kW)
Turite pateikti saugumo atitikties deklaracijąiki 2026-05-31.
Nepateikus deklaracijos per nurodytą laikotarpį arba jei elektrinė ar kaupimo įrenginys neatitiks reikalavimų, ESO apie tai informuos VERT.
Naujai įsirengiate elektrinę ar energijos kaupimo įrenginį (>100 kW)
Nuo 2025-05-01 deklaracija tampa privaloma dalimi projekto įgyvendinimo etape:
- Kaip reikalavimas įrašytas prijungimo sąlygose
- Deklaraciją reikalinga pateikti kartu su kita dokumentacija, kreipiantis dėl natūrinių bandymų
- Deklaracijos šabloną atsisiųskite čia:
- Reikalavimus rasite čia:
- Užpildytą deklaraciją įkelkite čia:
Nepateikus deklaracijos arba jei elektrinė ar kaupimo įrenginys neatitiks saugumo reikalavimų, atitikties vertinimo ataskaita nebus pasirašyta.
Jei jums jau išduotos sąlygos ar vyksta prijungimo procesas iki 2026-05-01
- Jūsų įrenginiai bus prijungti be saugumo deklaracijos, tačiau vėliau turėsite ją pateikti iki 2026-05-31.
Nepateikus deklaracijos per nurodytą laikotarpį arba jei elektrinė ar kaupimo įrenginys neatitiks reikalavimų, ESO apie tai informuos VERT.
Jeigu jūsų elektrinės didžiausias pajėgumas (Pmax) yra nuo 100 kW iki 250 kW:
Reikia pateikti Rangovo deklaraciją bandymams.
Deklaraciją teikite skiltyje „Rangovų dokumentų pateikimas“, pasirinkdami:
„Teikti dokumentą“ → „Gaminančio vartotojo deklaracija (iki 250 kW)“.
Jeigu jūsų elektrinės didžiausias pajėgumas (Pmax) yra didesnis nei 250 kW:
Reikia pateikti VERT išduotą pažymą Paleidimo - derinimo darbams.
Pažymą teikite skiltyje „Rangovų dokumentų pateikimas“, pasirinkdami:
„Teikti dokumentą“ → „VERT dokumentai“ → Dokumento tipas „VERT pažyma (iki elektrinės bandymų)“, ir prisekite dokumentą.
Jeigu jūsų elektrinės didžiausias pajėgumas (Pmax) nuo 100 kW iki 250 kW :
- Pateikite ESO rangovo deklaraciją bandymams, skirtą elektros įrenginių techninės būklės patikrinimo – derinimo (natūrinių bandymų) darbams.
- Deklaracija turi būti pasirašyta rangovo ir kliento.
- Forma teikiama skiltyje „Rangovų dokumentų pateikimas“ → „Teikti dokumentą“ → „Gaminančio vartotojo deklaracija (iki 250 kW)“.
- ESO patvirtinus deklaraciją, gausite pranešimą su dokumentų, reikalingų bandymams atlikti, sąrašu.
- Pateikite pranešime nurodytus dokumentus. Gavus visus nurodytus dokumentus ESO pradės natūrinių bandymų procesą. Jei reikės, su jumis susisieksime el. paštu. Papildomai pildyti „Elektrinės vertinimo formos nereikia pildyti”
- Atlikus bandymus parengiama Atitikties vertinimo ataskaita – galutinis dokumentas, patvirtinantis sėkmingai atliktus bandymus.
Jeigu jūsų elektrinės didžiausias pajėgumas (Pmax) nuo 250 kW:
- Kreipkitės į objekto projektų vadovą, kad jis pasirašytų programos suderinimo dokumentą.
- Tik turint šį dokumentą Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) gali išduoti pažymą Paleidimo–derinimo darbams.
- Pažyma išduodama tik tada, kai visi rangos darbai objekte baigti ir rangovas ESO pateikė atliktų darbų aktą.
- Gautą VERT pažymą pateikite skiltyje „Rangovų dokumentų pateikimas“ → „Teikti dokumentą“ → „VERT dokumentai“ → „VERT pažyma (iki elektrinės bandymų)“. Prisekite dokumentą.
- Norėdami inicijuoti bandymus, užpildykite prašymą ESO svetainėje esančioje „Elektrinės vertinimo formoje“. Gavus prašymą, ESO pradės natūrinių bandymų procesą. Jei reikės, su jumis susisieksime el. paštu.
- Atlikus bandymus parengiama Atitikties vertinimo ataskaita – galutinis dokumentas, patvirtinantis bandymų atlikimą.
Primename:
- Natūriniai bandymai reikalingi, jei elektrinės ar kelių prie to paties taško prijungtų elektrinių didžiausias pajėgumas Pmax ≥ 100 kW.
- Bandymų metu tikrinama, ar elektrinės projektiniai sprendiniai atitinka techninį projektą ir ar elektrinės darbas neturi įtakos skirstomajam tinklui.
- Generavimo galia bandymų metu turi būti:
- ≥ 50 % leistinos generavimo galios – gamintojams,
- ≥ 30 % – gaminantiems vartotojams.
- Elektrinė gali būti prijungta tik tuo atveju, jei jos projektiniai sprendiniai atitinka skirstomojo tinklo operatoriaus reikalavimus.